laupäev, 30. september 2017
Mis on haiku?
Haiku on sündinud Jaapanis.
Haiku on kolmerealine riimideta lühiluuletus, mille esimeses reas on viis, teises seitse ja kolmandas viis silpi.Haiku on ühtaegu väga lihtne ja väga keerukas vorm.
Haiku on looduseteemaline luuletus.
Lä-bi vi-du näib (5 silpi)ro-hi mi-ne-vat ko-ju (7 silpi) kar-ja jäl-ge-del (5 silpi) Matma Basho Seda kuupaistet! Oh muutuksin sündides männiks mäetipul! Ryota
Haiku on väike jaapani päritoluga luulevorm, mis klassikalisel kujul koosneb kolmest värsist
(silpide arv värssides vastavalt 5silpi+7silpi+5silpi).
Haiku traditsioon on Jaapanis väga vana ning haikude kirjutamine, lugemine, meenutamine,ilukirjutamine, esitamine jne on jaapani zen-budismi traditsioonide ja kommetega tugevasti seotud. Haiku sünniajaks peetakse 16 sajandit.
Eesti haiku on luulevorm, mis on jaapani haikust lühem. Jaapani haikus on silpide arv 5 + 7 + 5, aga eesti haikus on kolme rea peal kokku vaid 4 + 6 + 4 silpi.
Eesti haiku luulevormi leiutaja on Asko Künnap. Esimene eesti haikude kogu ilmus aastal 2010: Asko Künnapi, Jürgen Rooste ja Karl MArtin Sinijärve „Eesti haiku”.
|
esmaspäev, 25. september 2017
laupäev, 23. september 2017
Kangakudumine_mis see on?
Kangakudumine on üks tekstiili valmistamise viisidest.
Kangas tekib lõime- ja koelõngade ristlemisel. Lõimelõngad veetakse telgedele vajalikus pikkuses, tiheduses ja laiuses. Koelõngad kootakse lõimelõngadesse lõnghaaval.
Telgedel kudumise ajalugu
Algelised kangasteljed olid tuntud juba vanades Idamaades, muistses Indias ja Hiinas, hiljem enamikul maailma rahvastest. Eestis on hiljemalt vanemas rauaajast jälgi püsttelgedest. Sellele osutavad lõimelõngade pingutamiseks kasutatud raskusvihtide arheoloogilised leiud, üksikud vanad tekstiilesemed ning Põhja-Eestis ja saartel tuntud kangaspuude nimetus kangasjalad. Püstkangaspuud koosnesid kahest püsttulbast, neile toetuvast lõimepoomist, lõimelõngu eraldavast põiklatist ja vajalikust hulgast niielattidest. Püstkangaspuudel oli võimalik kududa ainult lühikesi, kuid üsna laiu kaheniielisi labaseid ja neljaniieleisi toimseid võrdlemisi hõredakoelisi riidetükke, sh ornamenditud sõbasid.
Rauaaja lõpul olid usutavasti tuntud ka rõhtsad kangasteljed. Neil oli palju hõlpsam luua niitega ühendatud tallalaudu sõtkudes koelõngade läbiviimiseks vahelikku. Ka võimaldasid need kududa mitmesuguse pikkusega tihedamaid, vastupidavamaid ja keerukama koemustriga kangaid. Rõhtsate kangaspuude areng ja levik toimus Eestis üsna pikka aega. Täiustumisel on need läbinud mitu vaheastet. Eriti oluline on olnud voki kasutuseletulek ja areng. Sellega rööbiti võeti arvatavasti saksa kangrute eeskujul tarvitusele ka 19. sajandil üldised sammaskonstruktsiooniga kangaspuud koos nende sagedase nimetusega (kangas)teljed.
Rõhtsatel telgedel kudumise keerulisemaid ja vastutusrikkamaid töid oli kanga loomine ehk käärimine ja sellele järgnev lõimelõngade kangaspuudele rakendamine. Kangalõim veeti üles (loodi) majaseina löödud pulkade vahel, 19. sajandil juba järjest rohkem käärpuudel. Loodud kangalõim tuli rakendamisel ühtlaselt jaotada kogu kanga laiuses, keerata lõimepoomile, niietada ja soastada.
Igapäevaseks tarbeks kooti enamasti lihtsakoelisi 2—4 niielisi labaseid ja toimseid kangaid. Labast tehnikat kasutati peamiselt takuste ja peenlinaste, harvemini villaste kangaste kudumisel. Labase tuletisena on Eestis seelikuriide ja vaipade valmistamisel rohkesti rakendatud juba keskajal tuntud koeripstehnikat. Tunduvalt vähem leidub rahvapärastes tarbetekstiilides lõimerips- ja panamakude. Toimses tehnikas on kootud enamik villaseid ja poolvillaseid kangaid, kuid ka linaste ja takuste töörõivaste materjal on tiheduse ja vastupidavuse suurendamiseks sageli tehtud toimsena. Kasutatud on nii lõime-, koe- kui ka tasapindset toimset kude. Läbivillased ülerõivaste ja sõbade kangad kooti neljaniielises tehnikas. Seevastu kolmeniielist nn pooltoimset riiet leidub 19. sajandi tekstiilidest veel vaid Muhu ja Hargla seelikutes. 18 sajandi teisest poolest alates on kutseliste kangrute eeskujul taludeski rohkesti hakatud kasutama segatoimset tehnikat, milles lõngade ristumissageduse ja lõimejoonte suundade muutmisega oli võimalik kududa erinevate koemustritega nurk-, murd-, rist- ja astangtoimseid (kilbilisi, murrelisi, anesilmseid) kangaid. Kolmandat põhitehnikat, atlassi, on selle lõtvuse ja kiire kulumise tõttu Eesti tarbetekstiilides kasutatud vähem. Ainult siin-seal saartel ja Lõuna-Eestis võib leida poolatlasstehnikas tekstiilesemeid.
19 sajandi teisel poolel hakati põhitehnikaid täiendama mitmesuguste kirikangaseadlustega, mille tulemusena saadi juba drell-, raanu- ja vagupindseid ning pitstehnikas kangaid. Eriti osavad kangakudujad olid setu naised, kes lihtsatel maatelgedel on osanud valmistada 2—8-niielisi nn kotsanitse kangaid. Rahvakunsti esindusesemete kudumisel on Eesti eri piirkondades osatud erinevalt mitmevärviliste lõngadega mustrite korjamis-, naast-, roosimis- ja pindpõimetehnikas liitkirjadega luua teisendirohkeid kaunistustekstiile.
arheoloogiline leid: sõba (fragment)
Kangakudumine_kuidas teha?
VAJA LÄHEB
tikutoos
sukanõel
käärid
lõng
TEE NII
keri lõng ümber tikutoosi 5 korda - need on sinu kanga lõimelõngad
seo lõngaotsad tikutoosi tagumisel küljel tugevalt sõlme
lõika ülejäänud lõng ära
pane kudumislõng nõela silmast läbi,
sa vajad umbes 1 meetrit lõnga
alusta tööd:
punu nõelaga vaheldumisi lõimelõnga alt ja lõimelõnga pealt
lõngaots jäta varuga välja, hiljem peidad ta kanga alla tikutoosi sisse
teine rida:
tuleb punuda vastupidiselt: see lõng, mis läks lõimelõnga alt tuleb nüüd pealt poolt ja vastupidi, kui lõng tuli lõimelõnga pealt, siis nüüd suuna alla. Sa oled sellist punumise tehnikat teinud algklassides - paberiribadega punudes.
teine rida tuleb tõmmata õrnalt lõpuni - jäta varuga aas teisele poole, et kangas ei tõmbuks kokku
"kammi" sõrmedega teine rida esimese juurde
peida lõngaots tikutoosi sisse kanga alla
jätka vaheldumisi edasi -tagasi kudumist
nii saad jätkata lõnga, kui tahad teha triipe
jälgi, et sa ei tõmba lõnga pingule
peida kõik lõngajupid tikutoosi sisse kanga alla, et töö oleks korrektne
reede, 8. september 2017
TUNNIREEGLID (õppida)
- kuulame õpetajat;
- räägime ainult eesti keeles;
- suhtume lugupidavalt üksteisesse;
- kui keegi vastab, siis ei sega;
- oleme alati tunniks valmis;
- kõik õppevahendid (pinal, õpik, töövihik, vihik, päevik, pastakas, pliiats, kustukumm) on kaasas;
- ei hiline;
- mobiiltelefonid on välja lülitatud või hääletu peal;
- korrektorit ei kasuta;
- üleliigseid asju ei ole kaasas;
- ei joo ega söö tunni ajal;
- oleme valmis õppima;
- hoiame oma klassi puhtana;
- õpik ja töövihik on ümbristes;
- ei kakle ega karju;
- sööklasse läheme õpetaja järel;
(allikas: http://ekvk.weebly.com, Maia Lust)
KÄIBELAUSED (õppida!)
(allikas: http://ekvk.weebly.com, Maia Lust)
- Palun lubage sisse tulla - пожалуйста, разрешите войти
- Kas ma võiksin vastata? - можно я отвечу?
- Vabandage, et ma hilinesin - извините, что я опоздал(а)
- Vabandage, mul on kodune ülesanne tegemata - извините, у меня не выполнено домашнее задание
- Vabandage, mul on tänaseks õppimata - извините, я сегодня не готов(а) отвечать
- Millal ma võin oma hinnet parandada? - когда я смогу исправить отметку?
- Palun lubage välja! - пожалуйста, разрешите выйти!
- Lubage mul tunnist lahkuda, ma pean arsti juurde minema - Разрешите выйти, мне нужно сходить к врачу!
- Palun, kas te saaksite mulle anda paberit/pliiatsit/pastakat - не могли бы Вы, пожалуйста, дать мне бумагу/карандаш/ручку
- Vabandage, ma unustasin töövihiku koju - извините, я оставил(а) рабочую тетрадь дома
- Kas ma võin istuda _______ kõrvale? - могу я сесть к _______?
- Palun korrake veel kord, ma ei saanud aru! - Повторите, пожалуйста, ещё раз, с не понял(а)
- Palun rääkige aeglasemalt ma ei saanud aru! - пожалуйста, говорите по медленнее, я не понял(а)
- Ma ei oska seda eesti keeles öelda, palun aidake mind! - пожалуйста, помогите мне, я не знаю как сказать по-эстонски _____!
- Millal meil toimub arvestus/kontrolltöö? - Когда у нас будет зачёт/контрольная работа?
- Millal toimub järgmine konsultatsioon? - когда состоится следующая консультауция?
- Kas ma võin vastata kirjalikult? - Могу ли я ответить письменно?
- Kas ma võin vastata kohapeal, või pean tahvli ette tulema? - Могу ли я ответить с места, или нужно выйти к доске?
- Kuidas on eesti keeles _________? - как по-эстонски будет _______?
- Kuidas see sõna/lause on vene keeles - как это слово/предложение будет по-русски?
Tellimine:
Postitused (Atom)
Algab uus distntastõpe. Palun tutvu õp Ch Lään juhendiga.
Noored, me elame teiega väga ajaloolisel ajal. Iga päev sünnib midagi millest tuleviku inimesed loevad raamatutest. Nii ka uus distnatsõpe...
-
1. Tööleht_funktsionaalne lugemine; kirja alguse ja lõpu kirjutamine 2. Tööleht_e kirja vormistamine (saaja; teema...
-
Haiku on sündinud Jaapanis. Haiku on kolmerealine riimideta lühiluuletus, mille esimeses reas on viis, teises seitse ja kolmandas v...
-
BALTI FILMI, MEEDIA, KUNSTIDE JA KOMMUNIKATSIOONI INSTITUUT https://www.tlu.ee/bfm Sisseastumine üle aasta. Vajalik aastane ettevalmis...